Правила за хранене на котка

Doberman's picture

Оказва се, че най-добрата диета за Вашата котка е разнообразието!

Чрез избягване на еднообразието при хранене, се постигат няколко важни неща:

1. Котката Ви ще получава всички необходими хранителни вещества и витамини и също така ще си спестите закупуването на хранителни добавки.

2. Котките ще се наслаждават на разнообразието.

3. Ще избегнете възможността Вашата писана да се пристрасти към дадена храна и да отказва всичко друго.

Разнообразие се постига най-лесно като просто храните Вашата животинка с домашните си ястия. Една супа с месо ще осигури на всяка мъркаща топка следното: мастни киселини от разтопената животинска мазнина, витамин Е от олиото, фибри от зеленчуците, соли, полезни вещества от киселото мляко и яйцето в застройката и т.н. Добре е да използвате за основа на менюто хляб, макарони и други тестени изделия (това ще засити котката в по-голяма степен, отколкото само чиста супа). Сварените в супата ориз, картофи и др. се изяждат без проблем и с апетит. Същото важи и, когато са печени на фурна. Като допълнение обаче, трябва редовно да се дава месо. Задължително топлинно обработено!  Ако семейството Ви не готви често риба, хубаво е да закупувате от време на време цаца – тя е евтина и лесно достъпна. Взетата от магазина риба обикновено идва от рибарници или се упражнява контрол върху качеството й. Собственоръчно уловената риба обаче трябва да се преглежда преди консумация. Ако органите на рибата изглеждат здрави и в червата не се забелязват паразити, то може да я поднесете сурова. Все пак не поемайте излишни рискове. Ако рибата ще се дава цяла, Вие няма да можете да прегледате вътрешностите й, затова най-добре я сварете. В никакъв случай обаче не изключвайте рибата от диетата на любимеца си! Тя ще поддържа доброто зрение на котката Ви!

Не само, че не е задължително, но не е и препоръчително животното да се храни само със суха и консервирана храна. Вярно е, че готовите храни са много удобни, но помнете че те се готвят под налягане и се изсушават. Това в комбинация с неправилно съхраняване, може да причини загуба на някои полезни хранителни вещества. Въпреки че производителите се стремят да внесат в тези храни възможно най-много компоненти, нищо не може да замени прясната храна! Много удачен вариант е, да редувате домашна с купешка храна (например, когато нямате време да сготвите за момента).

Диета състояща се само от месо, може да доведе до заболявания на костите и ставите. Диета само от риба (напр. риба тон) пък може да увреди черният дроб. Затова винаги редувайте типовете храна!


Хранана трябва да съдържа всички необходими за котката витамини и минерали.

Протеини


Протеините се разграждат до аминокиселини, които се използват за растежа и възстановяването на различни части от тялото. Трябва да се знае, че котките са „задължителни месоядни”. Те са неспособни да преобразуват растителните протеини и мазнини в необходимите им амино и мастни киселини. Без месо могат да умрат!

Писаните извличат повечето аминокиселинини от протеините, които поглъщат, с изключение на аминокиселината таурин. Тя се добива само чрез ядене на месо. Липсата на таурин води до слепота и увреждане на сърцето.

Животинските мазнини пък имат отношение към кръвосъсирването, размножаването, здравината на козината, растежа на тялото и функцията на черния дроб.

Изводът: Не оставяйте котката си без месо. Дори то да не присъства в менюто й всекидневно, се постарайте да й го осигурите на сравнително чести интервали.

Мазнините се разграждат до мастни киселини, които поддържат жизнеността на клетките и функционирането на имунната системама. Мастните киселинини също се доставят основно чрез месото.

Въглехидратите са изключително полезни, независимо дали са под формата на разтворими или неразтворими фибри. Разтворимите въглехидрати се преобразуват в захар, която от своя страна бързо да осигури енергия при нужда.

Неразтворимите фибри също имат важно приложение – те стимулират чревните контракции и предотвратяват появата на запек. Плюс това, фибрите помагат за изчистването на излишната мазнина в кръвта и понякога при чревни инфекции. Такива фибри могат да се открият в козината, перата и вътрешностите, които котката поглъща след успешен улов. Не се притеснявайте да й давате сготвени картофи, ориз и др. Те едновременно засищат и са алтернативен източник на неразтворимите фибри.


Витамини
 

Витамин А – Поддържа доброто зрение при котките! За съжаление те не могат да го произвеждат сами. Ето защо трябва да си го набавят чрез консумация на риба, рибено масло или черен дроб.

Витамин D, Калций и Фосфор – Подпомагат развитието и изграждането на костите. Чистото месо от магазина обикновено е бедно на калций, тъй като кръвта му е била източена (а тя е един от най-добрите източници на калций). Понеже е опасно да се дава сурово месо, поради възможни зарази, осигурете на любимеца си пилешки или рибени кокали, или пък хранителни добавки. Но най-добрият източник на калций са стрити на дребно и добавени в храната яйчени черупки.

Суровото месо е богато на фосфор, но тъй като котките се нуждаят от сравнително малко количество от него, не е необходимо да се предприемат стъпки за допълнително подаване на фосфор.

Витамин K– Необходим за съсирването на кръвта. Котката може да го произвежда сама!

Витамин E– Участва в метаболизма на мазнини.Котките се нуждаят от него, повече отколкото другите видове домашни любимци. Той може да се открие при семена и растителни масла. Основен негов източник е слънчогледовото олио, така че е достатъчно, редовно да давате на любимеца си от домашните супи или пържени ястия.

Витамин С – Котките могат да го произвеждат сами! Внимавайте да не прекалите с хранителните добавки, съдържащи този витамин, тъй като излишък от него може да доведе до камъни в пикочният мехур.

 

Източник: http://jivotinkiteydoma.wordpress.com