Опасни ли са тарантулите?

Martin's picture

Въпреки внушителните си размери тарантулите не са опасни - повечето видове отглеждани в терариуми имат слаба отрова, която не би навредила на здрав човек. Но все пак има тарантули (главно от Азия и Африка и някои дървесни), чиято отрова е по-силна и ухапването им освен много болезнено може да бъде и сериозно. Към по-опасните тарантули спадат африканските видове Stromatopelma calceatum, Heteroscodra maculata, Pterinochilus murinus; и азиатските Poecilotheria spp. Освен това ухапванията при малките деца и хората с алергии могат да доведат до непредвидими последствия.

 Много видове от Северна, Централна и Южна Америка са спокойни и кротки животни, които рядко хапят и даже позволяват да бъдат вземани в ръка. Това става като паякът внимателно се насочи към отворената длан с леко побутване по задните крака и коремчето. Много трябва да се внимава да не се правят резки движения и да не се дразни паякът, който лази върху вас - всяко погрешно движение може да паникьоса тарантулата и тя да ви ухапе или да ви уплаши. 
 Най-добре е ако нямате опит да се въздържате от подобни експерименти. 

Brachypelma smithiGrammostola roseaHeteroscodra maculataТехниката за хващане от последната снимка трябва да се прилага само от хора с опит!
Така можете да държите само кротки тарантули


 Също така не трябва тарантулите да бъдат пипани от малки деца и алергични хора. Те могат да ухапят само в краен случай ако бъдат настоятелно дразнени, умишлено наранявани или се направи опит насилствено да бъдат извадени от укритието. 
 Тяхното ухапване не е много болезнено и ефекта е като при ужилване от пчела, но ви стига преживяването да бъдете ухапани с огромните зъби, които притежават. 
 Това съвсем не означава, че всички тарантули от Америка са кротки - сред тях също има агресивни и прекалено активни, за да могат да бъдат държани в ръка - Acanthoscurria geniculata, Brazilopelma coloravillosum, Theraphosa blondi и др.

 

 Сред американските тарантули живеещи на земята (и дървесните Avicularia) e разпространен интересен защитен механизъм (като компенсация за кроткият им нрав:) - върху горната част на коремчето си те имат покривка от фини дразнещи косъмчета - така наречените утрикарийни косъмчета (от утрикария). 
Когато се почувстват застрашени те изстрелват във въздуха с помощта на задните си крака облак от микроскопични косъмчета, които попаднали върху кожата на човек предизвикват краткотраен силен сърбеж. 
 По-опасно е когато тези косъмчета попаднат в очите - в по-тежки случаи това може да доведе до сериозни проблеми и да се наложи те да се вадят с помощта на сложна оптична техника. 
Затова внимавайте - винаги мийте ръцете си след като пипате домашния си любимец или се ровите в терариума му и никога не доближавайте тарантула до очите си!

 Някои видове тарантули (както и отделните индивиди) използват утрикарийните косъмчета по-често от други, но като цяло паяците, притежаващи тази защита хапят много рядко. Паяците дори имат свой характер и се случва да проявяват поведение, нетипично за вида си - някои агресивни видове позволяват да бъдат пипани, а други, които би трябвало да са кротки са или нервни (и хвърлят косъмчета със и без повод) или даже се опитват да хапят.

 След време от многократно изстрелване на косъмчета коремчето на тарантулата се оголва - косъмчетата не могат да пораснат отново и тя ги възстановява едва след като смени кожа. 
Но освен, че е грозно плешивото коремче има и някои предимства (не само, че на паякът са му свършили патроните и няма да се чешете до следващото му линеене ;) - така лесно можете да разберете кога тарантулата ви ще линее (сменя кожата си).  Оголеното коремче на паяците, които няма да линеят скоро обикновено е светло на цвят, а около седмица преди линеенето почернява. Така става, защото под тясната вече кожа израства нова. Това е знак да оставите животното на мира и да извадите живата храна от терариума. 
 Освен това можете да разберете с какъв характер е паякът, който ще купувате - тарантулата с голо коремче е или прекалено нервна или пък е била тормозена.

източник: http://tarantulas-bg.hit.bg/opasni_li_sa.html